Sahesa Bratislava - Účtovné poradenstvo, audit, mzdy
Sahesa účtovníctvo BratislavaSahesa účtovníctvo BratislavaSahesa účtovníctvo Bratislava
(Pondelok - Piatok)
sahesa@sahesa.sk
821 08 Bratislava
Sahesa účtovníctvo BratislavaSahesa účtovníctvo BratislavaSahesa účtovníctvo Bratislava

Saldokonto

Finančná správa v rámci digitalizácie a proklientského prístupu, ktorým sa snaží posilniť dobrovoľné plnenie si daňových povinností, zverejnila informáciu, že spustila nový projekt s názvom Saldokonto.

Ide o stav osobného účtu daňového subjektu, ktorý komunikuje s finančnou správou výlučne elektronicky. Službu saldokonto zaviedli už dávnejšie jednotlivé Zdravotné poisťovne ako aj Sociálna poisťovňa.

Finančná správa SR spustila službu Saldokonto do prevádzky dňa 15.4.2021.

Nová elektronická služba je dostupná online, a je poskytovaná všetkým daňovníkom zdarma. Údaje, ktoré sa daňovníkom zobrazujú, sú vždy aktuálne so stavom k predchádzajúcemu dňu. Aktualizácia prebieha teda na dennej báze.

Nová služba Saldokonto podáva ucelený prehľad o stave účtu daňovníka, o jeho uhradených a neuhradených predpisoch, ďalej o jeho nedoplatkoch, preplatkoch, či preddavkoch a podobne.

Daňový subjekt bude navyše upozornený na akékoľvek nezrovnalosti, ktoré môže riešiť priebežne s finančnou správou.

V prípade preplatkov, môže daňový subjekt preveriť údaje a ak je potrebné požiadať o jeho vrátenie alebo overiť si včasné vrátenie napríklad uplatnených a splatných vratiek nadmerných odpočtov.

A teraz poďme bližšie k praxi.

Kde nájdete saldokonto?

Prejdite na web stránku finančnej správy – http://financnasprava.sk . Po prihlásení sa na portál cez identifikátor a heslo, alebo prostredníctvom kvalifikovaného elektronického podpisu, je potrebné kliknúť na Osobný účet, ďalej Výpis z osobného účtu.

Ak máte oprávnenie pristupovať k príslušným dátam daňového subjektu, zobrazí sa vám zoznam všetkých vašich daní, rovnako aj neidentifikované/nepriradené platby. V pravej časti po kliknutí na lupu sa dozviete detail stavu konkrétnej dane. Vedľa lupy sa nachádza ikona hárku, po kliknutí na túto ikonu sa vám zobrazí výpis obratov pre konkrétnu daň (možné filtrovať pre rôzne časové obdobie).

Tieto údaje sa budú zobrazovať s históriou 1 roka a v prípade preddavkov s históriou 2 rokov a to z dôvodu toho, aby si daňový subjekt mohol pozrieť a skontrolovať uhradené preddavky pred podaním daňového priznania, a to aj v prípade hospodárskeho roku.

Čo sa týka daňových priznaní podaných za rok 2020, tieto sa v saldokonte určite objavia tiež, ale neskôr, keďže finančná správa ešte len postupne spracováva jednotlivé daňové priznania. Po ich spracovaní daňový subjekt dostane nielen informáciu o výške preddavkov na daň z príjmov, ale tiež informáciu o termínoch ich splatnosti.

 

Miletičova 21, 821 08 Bratislava
(Pon - Pia)
(9:00 - 16:30)
Miletičova 21, 821 08 Bratislava
(Pon - Pia)
(9:00 - 16:30)

Adresa

Miletičova 21, 821 08 Bratislava
(Pon - Pia)
(9:00 - 16:30)