V predchádzajúcej časti sme zadefinovali a vysvetlili základné pojmy a nové povinnosti zamestnávateľov v súvislosti s prijatím zákona č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.
Týmto zákonom sa zároveň zaviedla povinnosť zamestnávateľov mať vypracovaný vnútorný systém preverovania oznámení. Pripomíname, že ide o vnútorný predpis zamestnávateľa, ktorý bližšie určuje podrobnosti ako postupovať v prípade vybavovania podnetov.
V §10 a 11 zákona č. 54/2019 Z.z. sa hovorí o povinnom vnútornom systéme zamestnávateľa na preverovanie oznámení ako aj o povinnostiach zamestnávateľa viesť evidenciu oznámení (najmenej počas 3 rokov odo dňa doručenia oznámenia).
Zamestnávateľ je ďalej povinný určiť zodpovednú osobu na účely prijímania, evidovania a preverovania oznámení. Zodpovedná osoba musí mať odborné predpoklady na plnenie úloh podľa tohto zákona a zamestnávateľ je povinný umožniť jej nezávislé plnenie úloh. Označenie zodpovednej osoby ako aj spôsoby podávania oznámení musia byť zverejnené a dostupné pre všetkých zamestnancov, pričom jeden spôsob podávania oznámení musí byť prístupný nepretržite (napr. prostredníctvom e-mailov, telefonických kontaktov, zverejnenie na web stránke a pod.).
Zamestnávateľ je povinný prostredníctvom zodpovednej osoby prijať a preveriť každé oznámenie a to v lehote do 90 dní od jeho prijatia. Zodpovedná osoba je povinná zachovávať mlčanlivosť o totožnosti oznamovateľa. Výsledok preverenia oznamuje zodpovedná osoba oznamovateľovi v lehote do 10 dní po preverení. Podľa § 11 predmetného zákona je zamestnávateľ povinný viesť evidenciu najmenej počas 3 rokov odo dňa doručenia oznámenia a to v rozsahu:
a) Dátum doručenia oznámenia
b) Meno, priezvisko a pobyt oznamovateľa
c) Predmet oznámenia
d) Výsledok preverenia oznámenia
e) Dátum skončenia preverenia oznámenia
Zamestnávateľ je povinný vydať vnútorný predpis, v ktorom bližšie určí podrobnosti o podávaní podnetov, preverovaní oznámení, evidovaní oznámení, spracúvaní osobných údajov uvedených v oznámení, oprávneniach zodpovednej osoby pri preverovaní, oznámení výsledkov preverenia priamo oznamovateľovi a pod..
Zamestnávateľovi, ktorý si nesplní niektorú zo svojich povinnosti v zmysle tohto zákona, môže byť uložená pokuta do výšky 20 000 eur.