Exekučné zrážky zo mzdy
Pokiaľ hovoríme o zrážkach zo mzdy, znamená to, že existuje pracovnoprávny vzťah medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Podľa paragrafu 131 Zákonníka práce rozlišujeme tieto druhy zrážok:
1) prednostné zrážky (o tých sa viac dozviete v paragrafe 131 odsek 1 Zákonníka práce)
2) povinné zrážky (tieto sú definované v paragrafe 131 odsek 2 Zákonníka práce)
3) ďalšie zrážky (bližšie určené v paragrafe 131 odsek 3 Zákonnika práce, pričom tieto zrážky môže zamestnávateľ vykonávať len na základe písomnej dohody o zrážkach zo mzdy).
V predchádzajúcom článku sme bližšie už spomenuli všetky vyššie uvedené druhy zrážok.
Dnes sa pozrieme na exekučné zrážky zo mzdy.
Hovoriť budeme o tom, kedy začína exekúcia a aký je postup pri vykonaní exekučných zrážok zo mzdy zo strany zamestnávateľa.
Exekúcia začína príkazom na začatie exekúcie a následným príkazom na vykonanie exekúcie.
Pred samotným vydaním exekučného príkazu exekútor vopred zisťuje a to priamo v Sociálnej poisťovni, či dlžník je zamestnaný a kto je jeho zamestnávateľom.
Exekútor potom doručuje príkaz na začatie exekúcie a žiadosť o súčinnosť priamo zamestnávateľovi, u ktorého dlžník pracuje.
Tento príkaz rovnako exekútor doručuje aj dlžníkovi a to do vlastných rúk. Ak má zamestnanec (dlžník) viac právnych vzťahov, príkaz na začatie exekúcie sa doručuje všetkým zamestnávateľom.
Tu ale platí, že celková zrazená suma nesmie presahovať hodnotu pohľadávky s príslušenstvom.
Doručením príkazu na začatie exekúcie a príkazu na vykonanie exekúcie zrážkou zo mzdy dlžníka, je zamestnávateľ povinný realizovať zrážky a to z čistej mzdy zamestnanca (dlžníka).
V praxi sa stretávame so sitáciou kedy zamestnanec (dlžník) zmení svojho zamestnávateľa. Vtedy exekučný príkaz sa vzťahuje na nového zamestnávateľa a dlžník je povinný informovať aj exekútora o tejto zmene.